63% Polaków wybrało gotowy projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym

Kategorie: 
63% Polaków wybrało gotowy projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym

Murowane, o powierzchni do 150 m2, zlokalizowane na terenach wiejskich – moda na takie domy nie mija, Polacy wciąż chętnie się na nie decydują. Nic dziwnego, społeczeństwo patrzy przyszłościowo. Duży metraż poza miastem to gwarancja ciszy i spokoju, dlatego chętnie wybierają go duże rodziny.

Budowanie nigdy nie wyjdzie z mody. Polacy, naśladując sąsiadów z Zachodu, coraz częściej chcą się usamodzielniać i mieszkać na swoim. Jednak urzeczywistnienie tego marzenia powinno wiązać się z bezpieczeństwem i stabilnością, toteż w projektach brak szaleńczych rozwiązań. Murowane ściany, dachówka i duża przestrzeń – tego potrzebują Polacy.

Najczęściej wybierane projekty domów

Wolno stojące domy jednorodzinne to wybór ponad 87% społeczeństwa. Co ciekawe, zdecydowana większość Polaków zdecydowała się na kupno gotowego projektu (63,1%). Chociaż projekty indywidualne dopiero raczkują w Polsce, to i tak w 2014 roku ten rodzaj wybrało o 3% więcej osób budujących dom niż w minionych 12 miesiącach. Największym zainteresowaniem cieszyły się parterowe budynki z użytkowym poddaszem i podpiwniczeniem (70%).

Dzięki temu łatwo o większą przestrzeń i możliwość przebudowy, gdy pojawi się taka potrzeba. Domy parterowe kojarzą się często z małymi budynkami – nic bardziej mylnego. Choć to one królowały, wybór padał na projekty domów o powierzchni do 150 m2 (28,7%).

Zaufanie do tradycyjnych metod budowlanych

Świat nieustannie się rozwija, pojawiają się nowe technologie – chociaż na co dzień chętnie korzystamy z dobrodziejstw współczesności, to podczas budowania domu wybieramy sprawdzone sposoby. Dlatego aż 40,9% Polaków zdecydowało się na murowanie mrozoodporną cegłą ceramiczną. O ponad 2% w porównaniu do ubiegłego roku wzrosło także zainteresowanie domami z bali (5,25%).

Dach – ważny element domu – pokrywa się dachówką ceramiczną (54%). To rozwiązanie świetnie sprawdza się zarówno w domach o tradycyjnej stylistyce, jak i tych o nowoczesnej konstrukcji. Dachówki ceramiczne są ognioodporne, dobrze radzą sobie także przy częstych zmianach warunkach atmosferycznych. Gwarantują trwałość na lata.

Zobacz całą infografikę: http://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/modne-budowanie-jakie-domy-polacy-buduja-najczesciej/