Algi w basenie – jak z nimi walczyć?

Kategorie: 
Algi w basenie – jak z nimi walczyć?

Algi w basenie – jak z nimi walczyć?

 

Pojawienie się śliskiego nalotu na ścianach i podłodze basenu, zmętnienie wody oraz zabarwienie jej na zielono to ewidentne oznaki rozwoju glonów w akwenie. Oprócz niekorzystnego wyglądu, ich obecność może też powodować nadmierne zużycie chloru i obniżenie pH wody. Jak zatem walczyć z algami w basenie?

 

Algi to jednokomórkowe rośliny wodne, powstające przede wszystkim dzięki obecności światła i składników odżywczych – w szczególności fosforanów i azotanów.

 

- Ich rozwój na ogół następuje w błyskawicznym tempie – niekiedy wystarczy na to nawet mniej, niż 24 godziny. Pierwszą oznaką przeważnie jest pojawienie się na ścianach i dnie basenu śliskiej i przezroczystej warstwy biofilmu – wyjaśnia Marek Ignatowicz z firmy Garden Białystok, dystrybutor basenów Biodesignpools.

I dodaje: Sygnałem ostrzegawczym może także być wyraźnie widoczny, nagły wzrost zużycia chloru.

 

To jednak nie wszystko. Rozwijające się algi szybko prowadzą też do zmętnienia wody oraz powodują pojawienie się glonów w akwenie i w konsekwencji zabarwienie całego wnętrza basenu, łącznie z wodą, na zielono.

 

Walkę z nimi z całą pewnością warto więc rozpocząć jak najwcześniej. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o właściwy poziom fosforanów i azotanów. 

 

- W przypadku basenów Biodesign zalecanie stężenie fosforanów zarówno w obiektach z wykończeniem marmurowym, jak i kwarcowym, powinno być niższe, niż 0,2 ppm. Z kolei poziom azotanów nie może przekraczać 20 ppm – opisuje Marek Ignatowicz.

 

Jedynym sposobem zmniejszenia ilości azotanów jest rozcieńczenie wody basenowej. Z kolei nadmiar fosforanów usunąć możemy przy użyciu dedykowanych do tego celu produktów.

 

Gdy już uda się nam osiągnąć powyższe wartości, w dalszej walce z algami wspomogą nas algicydy, czyli związki chemiczne mające za zadanie zlikwidować glony.

 

Dawniej do tego celu wykorzystywane były sole miedzi i rtęci, jednak ze względów zdrowotnych zostały one zastąpione zdecydowanie mniej szkodliwymi dla zdrowia substancjami.

 

- Pamiętajmy jednak, by korzystając z tych produktów postępować zgodnie z instrukcją – dotyczy to zwłaszcza sposobu dawkowania i aplikowania. Wskazane także jest, by algicydy stosować głównie w trakcie sezonu kąpielowego (latem), kiedy basen jest cały czas używany – dodaje na koniec dystrybutor Biodesignpools.

 

Wszystkie te czynności sprawią, że woda w naszym akwenie będzie krystalicznie czysta, wolna od glonów i o właściwym poziomie pH, a korzystanie z obiektu stanie się synonimem niczym niezakłóconej przyjemności.