Alternator - źródło energii w samochodzie

Artykuły o firmie: 
Kategorie: 
Alternator - źródło energii w samochodzie

Nowoczesne samochody wyposażone są w coraz więcej urządzeń wymagających energi elektrycznej z akumulatora. Ten z kolei potrzebuje ciągłego ładowania. Urządzeniem, które ładuje akumulator jest alternator, przemienia on energię mechaniczną w prąd.

Warto znać kilka cennych wskazówek, dzięki którym żywotność alternatora znacznie się wydłuży, a my unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek. Podstawową zasadą o jakiej poinformuje nas każdy pracownik warsztatu samochodowego jest sposób uruchamiania silnika w niskich temperaturach. Wskazane jest aby w okresie zimowym, gdy temperatura spada poniżej 0°C podczas odpalania silnika wyłączyć urządzenia elektryczne w naszym samochodzie. Chodzi tutaj o radio, światła czy ogrzewanie elektryczne a celem takiego działania jest zmniejszenie zbędnego poboru prądu. Kontakt alternatora z wodą także nie jest wskazany, dlatego też unikajmy głębokich kałuż lub oblewania wodą urządzeń układu elektrycznego, np. podczas mycia samochodu. Elementy układu elektrycznego (tak jak każego innego) po pewnym czasie eksploatacji zużywają się, dlatego zalecane są regularne, systematyczne kontrole tego układu. Warto również od czasu do czasu, nawet we własnym garażu zobaczyć w jakim stanie jest pasek napędowy.

Stosując się do tych porad zmniejszymy ryzyko wystąpienia awarii alternatora jak i całego układu elektrycznego. Co w przypadku gdy alternator odmówi posłuszeństwa? Naprawa wymaga specjalistycznego sprzętu, dlatego też niezbędna jest wizyta u mechanika.

Oto lista najczęstszych problemów z alternatorem:

  • uszkodzenia obudowy alternatora,
  • zużycie szczotek,
  • skrzywienie osi wirnika,
  • awaria regulatora napięcia,
  • awaria przewodów,
  • awaria bezpieczników,
  • awaria przekaźnika,

Należy podkreślić, że ważnym elementem informującym nas o sprawności alternatora jest kontrolka ładowania. Jeśli symbol akumulatora na desce rozdzielczej zgaśnie po uruchomieniu silnika wszystko jest w porządku, natomiast gdy kontrolka świeci się cały czas nawet podczas jazdy powinniśmy odwiedzić warsztat samochodowy w celu zlokalizowania problemu.

Tekst powstał w wyniku współpracy z warsztatami iParts.pl