Dlaczego warto mieć domek holenderski? Jak stać się jego posiadaczem?

Kategorie: 
domek holenderski

Często zastanawiamy się, gdzie wybrać się na tegoroczne wakacje, ile będą nas one kosztowały i co ze sobą zabrać. Rozwiązaniem, które pozwoli nam mieć stałe miejsce wypoczynku jest domek holenderski.

Według prawa polskiego, domkiem letniskowym możemy nazwać obiekt wykorzystywany w okresie letnim w celach wypoczynkowych. Dzięki takiemu domkowi, możemy wracać co roku do swojego ulubionego miejsca nad jeziorem, w górach, czy w lesie.

Jak można pozyskać taki domek?
 Drogi pozyskania domku są dwie :

  1. Możemy sprowadzić z zagranicy i ustawić taki domek we własnym zakresie,
  2. Wynajem gotowego domku w swoim ulubionym regionie.

Wybór sposobu pozyskania domku zależy od zasobności naszego portfela, naszych potrzeb i możliwości. Każda metoda ma swoje wady i zalety.

Kupno sprowadzonego domku holenderskiego
Pierwsza opcja jest droższa, musimy kupić działkę, która niekiedy w interesujących miejscach jest droga, ale za to domek w pełni należy do nas. Przed postawieniem domu wypoczynkowego musimy pamiętać o tym, aby :

  • działka, na której chcemy postawić taki domek była uzbrojona (woda, prąd, gaz),
  • uzyskać konieczne pozwolenia (postawienie domu letniskowego wymaga pozwolenia, jak w przypadku domu jednorodzinnego).

Po ustawieniu domek holenderski jest gotowy do użytku. Nie musimy dokupywać wyposażenia. Wystarczy, że zrobimy zapasy żywności, czy drewna do kominka.

Działkę możemy kupić w miejscu dla nas najatrakcyjniejszym. Jeżeli chcemy, aby domek stał blisko jeziora – możemy to osiągnąć. Często domki w miejscach wypoczynkowych ustawione są daleko od wody i mogą być ustawione jeden obok drugiego, a te bliżej jeziora potrafią być naprawdę drogie. Jeżeli potrzebujemy odskoczni i wypoczynku, takie rozwiązanie może stać się problemem.

Minusem budowy domku holenderskiego jest biurokracja przed budową. Niestety, dokumentów i pozwoleń jest dużo, ale późniejsza radość z korzystania z domku na pewno pozwoli nam o tym szybko zapomnieć.

Wynajmowanie domku holenderskiego
To rozwiązanie ma również swoje plusy i minusy.  Na pewno plusem takiego rozwiązania jest brak formalności. Oglądamy domek i, jeżeli nam odpowiada, to podpisujemy odpowiednio sporządzoną umowę wynajmu. Dla osób, które nie lubią urzędów i załatwiania dokumentów jest to największa zaleta.

Przed wyborem domku holenderskiego, obejrzyjmy ich kilka, przeanalizujmy ich stan techniczny i wielkość. Sprawdźmy mocne i słabe strony każdej propozycji. Aby wybrać idealny domek dla nas, musimy skupić się na tym etapie. Dokładna analiza wyposażenia przesądza o późniejszym komforcie użytkowania.

Jakie są koszty wynajmu domku holenderskiego?
Koszty wynajmu domku holenderskiego wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych za tydzień użytkowania. Zależą przede wszystkim od metrażu domku i jego usytuowania. Cena rośnie proporcjonalnie do wielkości domku i bliskości od jeziora lub innego atrakcyjnego elementu przyrody.

Domek holenderski jest bez wątpienia najlepszą alternatywą dla hoteli, czy hosteli. Mamy w nim pełną swobodę i nie musimy się niczym przejmować. Mimo kilku wad, warto zastanowić się nad wynajmem bądź sprowadzeniem własnego domku. Od samego początku musimy być gotowi na koszty. W przypadku wynajmu, opłaty są porównywalnie mniejsze niż w przypadku sprowadzenia i ustawienia domku we własnym zakresie, jednak jesteśmy pozbawieni swobody odnośnie miejsca ustawienia. Sprowadzenie i ustawienie domku wypoczynkowego przyniesie nam duże koszty jedynie na początku, w przyszłości czekają nas tylko opłaty doprowadzonych mediów.

Więcej informacji na stronie.