Do zacnego grona sportowców wspierających polską reprezentację na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Szachach dołączył Mariusz Czerkawski.

Artykuły od agencji: 
Kategorie: 
Do zacnego grona sportowców wspierających polską reprezentację na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Szachach dołączył Mariusz Czerkawski.

Najbardziej znany polski hokeista - Mariusz Czerkawski również będzie trzymał kciuki za naszych szachistów podczas Drużynowych Mistrzostwach Europy w Szachach 2013 (DME), które odbędą się  w hotelu Novotel Warszawa Centrum w dniach 7 − 18 listopada. Zasiądzie obok takich gwiazd sportu jak Otylia Jędrzejczak, Kamil Stoch czy Marcin Gortat.

Mariusz Czerkawski nie bez powodu jest najlepszym polskim hokeistą. Jako młody chłopak swoją karierę zaczynał w GKS Tychy. Kilka lat później wyjechał do Szwecji, gdzie jego kariera nabrała tempa. Był zawodnikiem czołowych klubów ligi NHL i najlepszych klubów Europy, reprezentował Polskę na Zimowych Igrzyskach w Albertville w 1992 roku oraz zagrał w historycznym 50. meczu gwiazd NHL – All Stars Game w 2000 roku w Toronto.

W 2004 roku Mariusz Czerkawski został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju hokeja na lodzie oraz za osiągnięcia w działalności społecznej. Ponadto w 2009 roku zdobył Superchampiona w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i  TVP w uznaniu za całokształt kariery sportowej.

Nawet po zakończeniu kariery sportowej cały czas pozostaje w bliskim kontakcie z hokejem. Po zakończeniu kariery sportowejwciąż wspiera polski hokej jako doradca prezesa Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Udziela się również jako wykładowca, komentator sportowy, uczestnik debat publicznych, by móc przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie sportowe innym. Ponadto sławny hokeista założył „Stowarzyszenie Sport 7”, którego celem jest aktywizacja dzieci i młodzieży do uprawiania sportów zimowych.Wkrótce także reprezentanci Polski na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Szachach otrzymają od niego niezbędne wsparcie.

- Sukces w każdej dziedzinie sportu uzależniony jest od ciężkiej pracy. Niektórzy przez całe życie ćwiczą swoją kondycję i zwinność, inni – trenują umysł i obmyślają strategie, których powodzenie jest wyznacznikiem tego sukcesu. W każdym z tych przypadków determinacja i wsparcie kibiców to nieodłączne czynniki, które dają siłę do dalszej pracy. Wiem, jak ważna jest obecność osób, które bez względu na wszystko wierzą, że się uda. Trzymajmy kciuki za naszych szachistów, by ich wysiłek zaowocował zwycięstwem na Drużynowych Mistrzostwach Europy - mówi Mariusz Czerkawski.