Drugie życie warszawskich miejscówek czyli kierunek: deskorolka

Artykuły od agencji: 
Kategorie: 
Drugie życie warszawskich miejscówek czyli kierunek: deskorolka

Pomnik Wincentego Witosa,Pałac Kultury, pomnik Kościuszkowców na Pradze – miejsca te, od lat tętnią życiem nie tylko za sprawą wycieczek szkolnych. To również ulubione miejscówki warszawskich Riderów, bez których nie wyobrażają sobie deskorolki. Nieważne czy na zewnątrz temperatura nieznacznie przekracza zero stopni – najważniejsza jest pasja. 

 

Deskorolka wywodzi się z ulicy, dlatego to nie jazda w skateparkach dostarcza największej frajdy. Riderzy, preferują teren miejski, jednak Polsce bardzo trudno o dobre miejscówki. Gdy spot spełnia kilka deskorolkowych wytycznych od razu przyciąga rzeszę zapaleńców od wczesnej wiosny aż do momentu gdy spadnie śnieg. Skaterzy wciąż szukają nowych przestrzeni, gdzie można ćwiczyć triki. Wszystko może ich zainspirować.  Schody, murki, poręcze – zależy to tylko od tylko kreatywności i umiejętności.

 

Deskorolkowa historia istnienia wymienionych miejscówekjest niewiele krótsza niż sięgająca lat 80 historia skateboardingu w Polsce. Zawsze były to bardzo popularne miejsca, ale teraz, po zniszczeniu Capitolu i i zakazie jazdy pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, stały się wręcz kultowe.

W miejscówkach tych na co dzień jeżdżą warszawiacy  Jakub „Suwak” Suwiński i Łukasz Jagodziński.  Marka Converse, przy okazji testowania modeli do skateboardingu (Ka-One, Ka-One Vulc) wybrała się z chłopakami na przejażdżkę po ich ulubionych spotach. Riderzy, zapytani dlaczego wybierają akurat te miejsca odpowiedzieli, że chodzi przede wszystkim o nawierzchnię – „równa i gładka”. Według nich, dużą zaletą jest też zróżnicowanie przeszkód: do wyboru jest parę długości schodów, murki, betonowe kosze na śmieci.

Czy tylko przestrzeń wpływa na to, że dany spot staje się legendarny? Oprócz infrastruktury to ludzie wspólnie tworzą miejscówkę. Jest to przede wszystkim miejsce spotkań największych zajawkowiczów, często z różnych miast. Dzięki takim miejscom jak Pałac Kultury czy pomnik Kościuszkowców mogą wymienić się swoimi doświadczeniami i poznać nowe triki.