Druk offsetowy czy cyfrowy – którą technikę wybrać?

Kategorie: 

Druk offsetowy i cyfrowy to najbardziej popularne techniki drukowania. Dla klienta główną różnicą pomiędzy drugiem klasycznym, a cyfrowym jest jego koszt. Z tego też względu podstawowym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru jednej z tych dwóch technik jest nakład.

Przed dokonaniem wyboru metody drukowania powinniśmy przede wszystkim zastanowić się jak duże będzie nasze zamówienie oraz w jakim czasie chcielibyśmy by zostało zrealizowane.

Druk offsetowy
Skorzystanie z techniki drukowania jaką jest druk offsetowy jest korzystniejsze jeżeli zamówienie, które chcemy wydrukować będzie powielane w setkach bądź tysiącach egzemplarzy oraz czas jego realizacji nie jest ściśle określony. Druk offsetowy obecnie cieszy się największą popularnością ze względu na większe możliwości kolorystyczne, wydruki w formatach powyżej SRA3 oraz przede wszystkim bogate uszlachetnienie wydruków.

Druk cyfrowy
Jeżeli zależy nam na szybkim wykonaniu zlecenia w takim razie korzystniejsze będzie postawienie na druk cyfrowy. Technika ta jest zdecydowanie wygodniejsza oraz ułatwia codzienne zmaganie się z dokumentami zlecanymi do druku. Dużą zaletą druku cyfrowego jest możliwość wykonania w krótkim czasie pojedynczych przykładów wydruku do akceptacji przed wydrukiem prawidłowym. Druk cyfrowy jest o wiele bardziej opłacalny przy niższych nakładach (50 czy 100 egzemplarzy). Aczkolwiek jeżeli potrzebujemy docelowo nawet 500 egzemplarzy, ale nie koniecznie od razu cały nakład, wówczas wygodniej jest drukować techniką cyfrową. Dodatkowo bardzo dużą zaletą druku cyfrowego jest możliwość personalizacji wydruków, czyli tzw. druk zmiennych danych, w których każdy wydruk może posiadać inne informację bądź grafikę.  

Podsumowując, zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej techniki drukowania, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim wysokość nakładu oraz jakość obrazu jaką chcemy uzyskać.

Źródło informacji: MHP.com.pl