Holowanie samochodu – najczęściej popełniane błędy.

Kategorie: 
pomoc drogowa Białystok

 Każdy kierowca miał chociaż raz do czynienia z holowaniem pojazdu na drodze. Mimo to, przy tej czynności popełniane jest mnóstwo błędów. Niektóre z nich mogą prowadzić nawet do poważnych uszkodzeń aut. Jakie to błędy?

Włączenie świateł awaryjnych w samochodzie holowanym.

 Uruchamianie świateł awaryjnych w samochodzie holowanym jest bezwzględnie zabronione. Może to wprowadzać haos na drodze i prowadzić do niebezpieczeństwa.

Przekraczanie dozwolonej prędkości podczas holowania samochodu.

 Dozwolona prędkość podczas holowania pojazdu jest nagminnie przekraczana. W terenie zabudowanym wynosi ona maksymalnie 30 km/h, poza terenem zabudowanym 60 km/h. Pod żadnym pozorem nie wolno jej przekraczać.

W ciągu dnia samochód holujący ma włączone niewłaściwe światła.

 Podczas holowania, samochód holujący musi mieć włączone światła mijania. Korzystanie ze świateł do jazdy dziennej jest zakazane.

Samochód holowany korzysta ze świateł mijania.

 Pojazd holowany musi mieć obowiązkowo włączone światła pozycyjne. Korzystanie ze świateł mijania jest zabronione, ponieważ świecą one mocniejszym światłem i mogą oślepić kierującego pojazdem holującym.

Holowanie samochodu na autostradzie.

 Na autostradzie można holować pojazd tylko i wyłącznie do pierwszego zjazdu i tylko przy pomocy specjalnego holownika. Holowanie samochodu na autostradzie na własną rękę jest zabronione.

Holowanie samochodu z przyczepą.

 Samochód holowany może mieć naczepę. Holowanie samochodu z przyczepą jest zabronione. Samochód holujący nie może mieć ani naczepy, ani przyczepy.

Brak lub nie właściwe umieszczenie trójkąta ostrzegawczego.

 Trójkąt ostrzegawczy musi znaleźć się koniecznie na holowanym samochodzie, z tyłu, po jego lewej stronie. Umieszczanie trójkąta na dachu, po prawej stronie, czy na masce jest zabronione. Prawidłowe oznakowanie samochodu holowanego jest podstawowym wymaganiem.

Holowanie tyłem.

 Holowanie samochodu tyłem nie jest popularnym błędem, ale za to bardzo rażącym. Holowanie w ten sposób jest zabronione. Każdy samochód wyposażony jest w haki do holowania z przodu pojazdu. Czasem są one ukryte, ale na pewno są.

Zasady bezpiecznego holowania samochodu.

 

Utrzymanie bezpiecznej wartości prędkości podczas holowania samochodu.

 Holowanie samochodu w terenie zabudowanym może odbywać się maksymalnie z prędkością 30 km/h. Poza terenem zabudowanym prędkość holowania pojazdu może wynosić maksymalnie 60 km/h.

Prawidłowe oświetlenie samochodów podczas holowania.

 W samochodzie holującym zawsze muszą być włączone światła mijania. W holowanym pozycyjne. Prawidłowe oświetlenie obu pojazdów zapewni bezpieczeństwo nie tylko kierowcom połączonych aut, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

Uprawnienia kierowców podczas holowania samochodu.

 Kierowcy obu samochodów muszą mieć przy sobie ważne prawo jazdy, ponadto auta muszą mieć ważne polisy OC.

Prawidłowe oznakowanie holowania samochodu.

 Samochód holowany musi mieć z tyłu, po lewej stronie umieszczony trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli widocznośc jest niedostateczna, należy włączyć także światła pozycyjne.

Sprawny układ hamulcowy w holowanym samochodzie.

 Bez względu na użyte połączenie aut, w aucie holowanym musi być sprawny układ hamulcowy.

Odległość przy holowaniu samochodu.

 Odległość pomiędzy holowanymi samochodami może wynosić :

  • maksymalnie 3 metry przy zastosowaniu połączenia sztywnego,
  • od 4 do 6 metrów przy użyciu połączenia giętkiego (lina).

 Ponadto połączenie musi być oznakowane na przemian białymi i czerwonymi pasami, a także posiadać chorągiewkę żółtą lub czerwoną.

Wystrzegaj się błędów podczas holowania samochodu.

 Dbaj o właściwe połączenie pojazdów i oznakowanie. Wyeliminowanie błędów pozwoli na uniknięcie uszkodzeń i kar za niewłaściwe holowanie samochodu. Sprawdź układ kierowniczy i hamulcowy. Jeżeli nie jesteś pewny, co do stanu technicznego auta – wezwij lawetę.