Letnie pokuszenie – ajvar

Artykuły o firmie: 
Ajvar łagodny

Pełnia lata i piękna pogoda tworzą idealną scenerię do wspólnego biesiadowania. Grill w ogrodzie, kolacja z przyjaciółmi na tarasie czy piknikowy wypad za miasto, to doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego, celebrowanie wypoczynku i możliwości spędzenia wspaniałych chwil z rodziną i przyjaciółmi.

Włosi mówią dolce far niente, co oznacza radość z możliwości spędzania wolnych chwil i oddawanie się przyjemnościom, po prostu słodycz robienia niczego. Wspólne grillowanie, obiady czy późne letnie kolacje, które dają wytchnienie po upalnym dniu, dają nieograniczone pole kulinarnej wyobraźni i możliwość poznawania kulinarnych specjałów z całego świata.

Kuchnia bałkańska, z jej różnorodnością i bogactwem, jest doskonałą propozycją dla poszukiwaczy nowych smaków, które urozmaicą letnie posiłki. Sztandarowym, choć wciąż jeszcze mało popularnym dodatkiem do potraw jest ajvar. Ajvar to nic innego jak pasta z pieczonej papryki, bakłażanów, czosnku, oliwy i przypraw. Na rynku polskim pojawił się ajvar bułgarskiej marki KonexFoods, którego receptura opiera się na naturalnych produktach  wolnych od GMO i jest przygotowywany bez użycia konserwantów i sztucznych barwników. Ajvar KonexFoods jest dostępny w dwóch rodzajach – łagodnym i pikantnym.

Możliwości wykorzystania ajvaru są właściwie nieograniczone. Przede wszystkim, jest doskonałym dodatkiem do grillowanych mięs, warzyw i serów. Oprócz tego, może być stosowany jako dodatek do kanapek, tortilli i wrapów, zup, jajek, serów, ryb, pizzy i wszystkiego, co podsunie kulinarna wyobraźnia.