Lofty Nowej Papierni gotowe

Kategorie: 
Nowa Papiernia lofty

Zakończyła się realizacja wrocławskich loftów. Budynki po dawnej fabryce na Przedmieściu Oławskim są już w pełni odrestaurowane i odsłoniły nowy charakter miejsca z historycznym sznytem. Po otrzymaniu od nadzoru budowlanego pozwolenia na użytkowanie wprowadzą się tam mieszkańcy.

Realizacja dwóch budynków loftowych (A i B) w Nowej Papierni trwała do końca grudnia 2014 r. Z kolei do końca stycznia 2015 r. potrwają prace wykończeniowe na patio pomiędzy budynkami oraz obiektem New Line, który razem z budynkami pofabrycznymi składa się na pierwszy etap inwestycji – w sumie 129 loftów i mieszkań nimi inspirowanych. Obecnie sprzedanych jest 100 z nich.

Industrialny komfort

Lofty powstały w dwóch budynkach po fabryce papieru na Przedmieściu Oławskim – we Wrocławiu nie ma drugiej takiej inwestycji. To miejsce z długą historią, która przyczyniła się do stworzenia wyjątkowego charakteru loftowego osiedla. Fabryka wybudowana została pod koniec XIX wieku. Działała wówczas pod kierownictwem Richarda Chutschajako Mechanische Papierwaren Fabrik. Po wojnie funkcjonowały tutaj Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych, które produkowały bruliony, teczki, notatniki czy zeszyty do nut z okładkami znanymi każdemu uczniowi.

Ślady tej barwnej historii nosi dzisiaj Nowa Papiernia. Widać je za sprawą zachowanej w budynkach ponad stuletniej cegle, stropach odcinkowych i stropach Kleina, a także ozdobnych elementach, które zostały pieczołowicie odrestaurowane. Dzięki temu Nowa Papiernia ma jedyny w swoim rodzaju klimat, a przy tym jest również nowoczesnym miejscem do życia.

Kierownik budowy Nowej Papierni uważa, że pogodzenie uroku historycznych budynków ze współczesnymi rozwiązaniami było jak łączenie wody z ogniem: - Tego jednak wymagają autentyczne lofty, żadnych kompromisów. Dlatego później są tak chętnie poszukiwane przez osoby, które pragną mieszkać oryginalnie – mówi Marek Jaworski. – W Nowej Papierni zachowaliśmy niepowtarzalny, industrialny charakter fabryki papieru i zapewniliśmy mieszkańcom komfortowe rozwiązania.

Cenią oni wysokie, dobrze naświetlone pomieszczenia, a także otwartą przestrzeń, w której czują się swobodnie. Przy wykańczaniu wnętrz często decydują się na minimalizm oraz industrialne elementy. Stosują też nowoczesne rozwiązania, jak choćby szklane ściany oddzielające poszczególne pokoje czy podłogę z żywicy, która wylana w całym lofcie tworzy wrażenie jednej podłogi i optycznie powiększa mieszkanie.

Klimat loftu

Obok budynków po dawnej papierni wyrósł obiekt New Line. Powstają w nim wysokie mieszkania, które są inspirowane loftami. Obecnie trwają tam prace tynkarskie i posadzkarskie, po których rozpocznie się wykańczanie wnętrz. Designerskie mieszkania New Line będą gotowe w marcu 2015 r., ale już dzisiaj można oglądać jedno z nich. Lokal pokazowy – urządzony w stylu minimalistycznym, gdzie szarość betonu dekoracyjnego kontrastuje z czerwienią prawdziwej cegły – został wykończony po to, żeby wszyscy zainteresowani mogli na żywo zobaczyć możliwości, jakie dają wnętrza New Line.

Nowa Papiernia nie przypadkiem powstała w zacisznym podwórzu przy ul. Kościuszki 142 na Przedmieściu Oławskim. To znakomita lokalizacja – świetnie skomunikowana z miastem, w pobliżu wrocławskiego Rynku i Dworca Głównego. Ta historyczna dzielnica Wrocławia ma swój niepowtarzalny klimat, tworzony przez zabytkowe kamienice, kościoły czy atrakcyjne przestrzenie wspólne.

Dodatkowo Przedmieście weszło w fazę zmian i całkowicie zmienia swoje oblicze. Wyremontowana została ulica Pułaskiego, Krakowska, Muzeum Etnograficzne, powstają nowe inwestycje deweloperskie, a kamienice odzyskują dawną świetność. Urząd miasta zaplanował nawet rewitalizację dzielnicy. Najważniejsze obszary do zmian określone są w tzw. masterplanie – mapie działań rewitalizacyjnych. Już wiadomo, że odmienią się nabrzeża Oławy – staną się miejscem odpoczynku, spacerów i rekreacji, przyciągając nawet mieszkańców całego Wrocławia. Równie ważnie są inne przestrzenie publiczne, jak podwórza czy zieleńce. W ten sposób zmienia się wizerunek dzielnicy.

- Powstaje niezwykle atrakcyjna przestrzeń do życia, w centrum której znajduje się Nowa Papiernia mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni.