Mieszkania w MdM w Warszawie limitowane?

Kategorie: 
Mieszkania w MdM w Warszawie limitowane?

Tylko 11,3% warszawskich mieszkań spełnia wymagania rządowego programu Mieszkanie dla Młodych – wynika z danych NBP i BGK. Sprawdzamy, gdzie można znaleźć takie nieruchomości, co dodatkowo oferują deweloperzy oraz jak nowe limity wpłyną na sprzedaż.

 

Osoby, które zamierzają skorzystać z rządowego dofinansowania muszą pamiętać o obowiązujących limitach. Powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 75 mkw. (przy trójce dzieci wzrasta o 10 mkw.). Ograniczenie dotyczy również ceny za metr kwadratowy. Próg dla Warszawy to 6417,49 zł – nie zmienił się więc w nowym roku.

Zdaniem eksperta, utrzymanie limitów MdM w Warszawie na tym samym poziomie utrzyma wysoki popyt na mieszkania. – Stabilne stopy procentowe w połączeniu z korzystnymi cenami sprawiają, że zakup mieszkania to opłacalna inwestycja. Należy jednak zachować czujność - takich mieszkań jest niewiele – zauważa Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park w Warszawie.

 

Tanio, ale mało

Słowa eksperta potwierdzają informacje Narodowego Baku Polskiego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Według najnowszych danych, w czwartym kwartale 2015 roku (limity były takie same jak w pierwszym kwartale 2016 r.), powierzchnię poniżej 75 mkw. miało 87,9% warszawskich mieszkań. Sytuacja nie wygląda jednak tak dobrze, jeżeli wymaganie metrażowe połączyć z limitem cenowym. Liczba takich lokali „kurczy się” do 11,3%.

A jak jest w innych regionach Polski? Wśród miast wojewódzkich, mniej mieszkań znajdziemy jedynie w Opolu – 10,7%. Na pozostałych miejscach znajdują się największe polskie miasta – Łódź (16,2%), Kraków (19,2%), Wrocław (20.3%), Gdańsk (22,1%).

 

Czujność się opłaca

Państwowa pomoc pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego przeglądając oferty warto zwracać uwagę na szczegóły. Takie inwestycje najczęściej znajdują się na obrzeżach Warszawy. Istnieją jednak wyjątki, które stanowią ciekawy kompromis pomiędzy ceną a lokalizacją. Duży wybór mieszkań, kwalifikujących się do MdM, można znaleźć na przykład w warszawskim Ursusie.

- Zauważamy większą świadomość wśród naszych klientów – mówi Teresa Witkowska. – Zdają sobie sprawę, że dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które najczęściej przeznaczają na wymagany wkład własny – dodaje.

 

Szukaj bonusów

Rozwój rynku deweloperskiego sprawił, że konkurencja w dużych miastach jest duża. Nowych inwestycji nie brakuje, a wymagania klientów rosną. Niektórzy deweloperzy oferują atrakcyjne dodatki, które z punktu widzenia kupujących przesądzają o zakupie mieszkania.

– Każdy klient jest inny i każdy ma inne oczekiwania, dlatego proponujemy wybór – zakup mieszkania w stanie deweloperskim lub z wykończeniem – mówi Teresa Witkowska. - Oferta obejmuje położenie podłóg, glazury, terakoty, a także pomalowanie ścian. W zakres usługi wchodzi również montaż drzwi wewnętrznych oraz wyposażenie łazienek w armaturę  – dodaje.

Mieszkańcy Warszawy coraz częściej zdają sobie sprawę, że mieszkanie to długoterminowa inwestycja. W odpowiedzi na ich oczekiwania RED Real Estate Development stworzył Standard RED Plus. Charakteryzują go m.in.: najlepsza jakość użytych materiałów, wysoki standard wykończenia części wspólnych i ekologiczne rozwiązania.

 

Czas to pieniądz

Z decyzją o zakupie mieszkania warto się pospieszyć. W 2016 roku budżet na Mieszkanie dla Młodych jest ograniczony – do 730 mln złotych. Połowa kwoty została już wykorzystana – sporo zainteresowanych złożyło wnioski jeszcze w 2015 roku, choć budowa ich mieszkań zakończy się w 2016 roku.

- W ostatnich miesiącach 2015 roku miesięcznie wykorzystywano nawet 120 mln zł. Przy takim tempie pieniędzy może zabraknąć już w pierwszej połowie 2016 roku – mówi Teresa Witkowska.

Wciąż nie wiadomo ile osób dokładnie złożyło wnioski o dofinansowanie MdM w grudniu. Wiadomo jednak, że wartość złożonych wniosków o kredyty mieszkaniowe, była o 17% wyższa, niż w grudniu 2014 roku.

 

Osiedle Alpha

Kompleksowe osiedle w warszawskim Ursusie. Charakteryzuje się przemyślaną architekturą zewnętrzna
i jednolitym stylem zabudowy. Inwestycję prowadzi firma RED Real Estate Development, która na polskim rynku działa od 10 lat. Budowa osiedla Alpha rozpoczęła się w 2007 roku. Dotychczas zrealizowano trzy etapy
– w sumie 450 mieszkań.

W czerwcu 2014 roku rozpoczęła się budowa kolejnego etapu – osiedla Alpha Park. W trzech budynkach powstaje 180 mieszkań, a pierwsze z nich zostaną oddane do użytku w I kwartale 2016 roku. Osiedle jest zamknięte, monitorowane i chronione. Do dyspozycji jest podziemny parking, wspólne patia oraz place zabaw.

W marcu 2016 roku rozpocznie się realizacja II etapu osiedla Alpha Park. W nowej części znajdzie się 87 mieszkań. Klienci mogą wybierać w lokalach 1-2-3-4 pokojowych. Do największych deweloper oferuje komórkę lokatorską w cenie. Nowością są między innymi łazienki z oknami. Do każdego mieszkania przynależą przestronne balkony, tarasy, ogródki lub loggie. Nowy etap zostanie wzbogacony o rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego, które przyczynią się do obniżenia kosztów eksploatacji części wspólnych.