Piątnica ma najnowocześniejszą linię produkcyjną mleka

Kategorie: 
Piątnica ma najnowocześniejszą linię produkcyjną mleka

O wyjątkowej inwestycji w linię do produkcji i rozlewu świeżego mleka, a także zaletach nowego opakowania opowiada Robert Zaborowski, Kierownik Zakładu Produkcyjnego Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Piątnica w Ostrołęce.

 

W zakładzie produkcyjnym OSM Piątnica w Ostrołęce przeprowadzono kompleksową inwestycję obejmującą budowę części technologicznej do produkcji mleka świeżego oraz jego pakowania. Głównym założeniem było zwiększenie wydajności, niezawodności oraz obniżenie kosztów eksploatacji i serwisu. Linia do produkcji i rozlewu mleka świeżego OSM Piątnica jest najnowocześniejszą tego typu linią w Polsce. Dlaczego firma zdecydowała się na zmianę dotychczasowych rozwiązań technologicznych oraz sposobu pakowania mleka?

 

O konieczności przeprowadzenia inwestycji zdecydowała zbyt mała wydajność poprzedniego układu, jak również wysokie koszty eksploatacji oraz duża awaryjność– mówi Robert Zaborowski, Kierownik Zakładu Produkcyjnego OSM Piątnica w Ostrołęce. Ważnym argumentem za zmianą była również chęć zagwarantowania naszym klientom lepszej ergonomii opakowania. Wprowadzając nową butelkę z wygodnym uchwytem wyeliminowaliśmy wszystkie dotychczasowe problemy − kłopot z otwarciem, wycieki mleka, brak stabilności w przypadku niesymetrycznego złożenia kartonika itp. Poza tym, pełna automatyzacja nowej linii pozwala na jej obsługę mniejszej liczbie pracowników. Linia jest bardzo elastyczna i przyjazna dla operatorów i służb utrzymania ruchu. Zapewnia zdecydowanie większą wydajność oraz higieniczne i bezproblemowe pakowanie. Nie używamy żadnych środków chemicznych do dezynfekcji butelek, co daje naszym klientom gwarancję naturalności i najwyższej jakości naszego mleka.

 

Do produkcji świeżego Mleka Wiejskiego Piątnica pozyskuje najwyższej jakości surowiec.Obróbka mleka bazuje na technologii redukcji bakterii, wykorzystującej technikę filtracji membranowej oraz niskiej pasteryzacji – wyjaśnia Robert Zaborowski. − Dzięki unikalnej technologii mikrofiltracji i pasteryzacji w niskiej temperaturze nasze mleko zachowuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze i walory smakowe. Mleko nalewane jest do butelki HDPE z rączką na higienicznej maszynie pakującej. Każda butelka jest kontrolowana pod względem wagi i szczelności. Następnie tworzone są pakiety, które automat układa na palecie i zabezpiecza stretch folią. W trakcie całego procesu produkcji i pakowania zapewniony jest stały nadzór nad parametrami technologicznymi oraz ich pełna archiwizacja.

 

Przyjazne opakowanie

Oprócz wysokiej jakości samego mleka, ważnym aspektem było również zagwarantowanie konsumentom lepszego, bardziej ergonomicznego i przyjaznego dla środowiska opakowania, jakim jest niewątpliwie nowa butelka z rączką – podkreśla Zaborowski. Zastosowany przez Piątnicę prostokątny przekrój butelki zapewnia oszczędność miejsca w lodówce, a uchwyt daje wygodę przenoszenia i nalewania. Dzięki białej, nieprzezroczystej barwie tworzywa, butelka stanowi skuteczną barierę dla światła. −Kładziemy duży nacisk na ochronę środowiska, dlatego zrezygnowaliśmy z opakowania wielowarstwowego, nienadającego się do powtórnego przetworzenia, na rzecz butelki podlegającej w 100% recyklingowi. Dzięki bardziej wydajnym rozwiązaniom mamy możliwość wyprodukowania większej ilości mleka bez niezbędnych do tej pory tzw. między-myć zestawu. Ograniczamy w ten sposób zużycie wody i zmniejszamy ilość odprowadzanych ścieków.

 

Nowoczesna linia do produkcji świeżego mleka Piątnicy, jak również linia do jego pakowania, jest w pełni zautomatyzowana. Wszystkie etapy pakowania, pakietowania i paletyzacji odbywają się bez udziału człowieka – mówi Zaborowski. −Operator nadzoruje jedynie poprawność funkcjonowania linii. Część procesową obsługuje zazwyczaj jeden pracownik, natomiast do obsługi linii pakującej niezbędna jest obsada trzech operatorów oraz osób odwożących kompletne palety do magazynu chłodniczego.

 

Świeże Mleko Wiejskie Piątnicy 3,2% i 2% w innowacyjnej, pierwszej na polskim rynku funkcjonalnej butelce z uchwytem dostępne jest w sprzedaży od sierpnia br. Mleko produkowane jest przez Zakład Produkcyjny w Ostrołęce, który należy do struktur OSM Piątnica od 2011 r.

 

Więcej informacji na temat Mleka Wiejskiego OSM Piątnica na stronach www.piatnica.com.pl oraz http://mlekowiejskie.piatnica.com.pl/.