Pożyczki pod wpływem impulsu. Psychologia ?

Kategorie: 
Pożyczki pod wpływem impulsu. Psychologia ?

Kto bierze pożyczki pod wpływem impulsu ? Na pewno ci, którzy ich w danej chwili potrzebują. Konkretna potrzeba jest bowiem najbardziej znaczącym czynnikiem warunkującym decyzję o pożyczeniu pieniędzy. Impuls w postaci nadarzającej się okazji, niskiego oprocentowania, niewygórowanych warunków do spełnienia – tylko lub aż tę decyzję skutecznie przyśpieszają.

Sama świadomość kołacząca się w głowie przez cały czas, na przykład: „muszę dziś pożyczyć gdzieś pieniądze”, to swoisty przypominacz, który trudno zbyć i skutecznie o nim zapomnieć. Okazje na pożyczki pod wpływem impulsu spotykamy na każdym kroku. Reklamy na ulicy, w Internecie, w skrzynkach pocztowych. Te obiecujące atrakcyjne kwoty i opisujące minimalne formalności do spełnienia, na dłużej przykuwają uwagę. Może warto ? W ślad za analizą ofert podążają pytania o ich wiarygodność. Niedowierzanie i zwątpienie w kontekście „lekko” spłacanych pożyczek, koliduje z pytaniem: skąd wezmę pieniądze na ich spłatę ?

To niejako etap następny dotyczący regulowania długów. Poprzedzający go odnosi się do łatwości pożyczania. W impulsywnej decyzji pomogą reklamy pożyczek na dowód, przez Internet w 15 minut, czy oferta darmowej karty kredytowej, będącej też swoistą formą pożyczki.

W kontekście potrzeby możemy też rozważać pożyczki na zakup rzeczy, których niekoniecznie i pilnie potrzebujemy. Dużo w tym temacie miałyby zapewne do powiedzenia panie, którym trudno wyperswadować zakup dodatkowej pary butów, modnej sukienki, czy też nowych i niekoniecznie potrzebnych kosmetyków. Impulsowe pożyczanie, to także pazerność na otrzymanie czegoś gratis. Czegoś, co jest za darmo, nawet na krótki czas.

Gratisowe chwilówki, tak jak naprzykład tutaj: http://chwilowkizadarmo.pl/, nie są w tym kontekście wyjątkiem. Nabierają one dodatkowego splendoru i wartości, gdy je porównamy do horrendalnych kosztów pożyczek pozabankowych. Niektórym osobom trudno jest się oprzeć takim okazjom. Szczególnie, gdy warunkowane są one jedynie faktem brania pożyczki po raz pierwszy w danej firmie. Nie pamiętam konkretnych liczb, ale przeglądając onegdaj statystyki, które dowodziły faktu, iż spora liczba zaciąganych, darmowych chwilówek, brana jest bez konkretnej, naglącej potrzeby. Daje to dużo do myślenia. Szczególnie w kontekście ewentualnych problemów, które mogą pojawić się w przypadku opóźnień w spłacie lub niemożności oddania pożyczonych pieniędzy na czas.

Impulsywnie zaciągane pożyczki, to czysta psychologia. Osoby podatne na takie zachowania, powinny wyrobić w sobie nawyk trzeźwego argumentowania i zadawania sobie samym konkretnych pytań. Jeśli pożyczę, to jak i kiedy spłacę ? Czy dana oferta kończy się już dziś, czy też będę mógł z niej skorzystać za tydzień, dwa lub za miesiąc ? Czy istnieje inny sposób na zdobycie pieniędzy ? A może rozwiązaniem problemu są większe oszczędności lub cięcia wydatków ? Czy istniejące potrzeby zakupowe lub finansowe, faktycznie wymagają pożyczenia pieniędzy ? Czy potrzeby te można zmniejszyć lub zniwelować ? A może przycisnąć pasa i stać się obojętnym na pożyczki pod wpływem impulsu ?

W każdym z powyższych pytań kryje się część recepty na mądre i racjonalne pożyczanie. W przypadku zaś jego całkowitej negacji, odpowiedzi te z pewnością pomogą w rozsądnym zarządzaniu domowym budżetem. Szczególnie, gdy ma się poczucie odpowiedzialności za siebie samego i innych domowników.  

Informacja prasowa opracowana na podstawie artykułów ze strony: http://chwilowkizadarmo.pl/