Umysł na najwyższych obrotach

Kategorie: 

Koncentracja czy jesienno-zimowa senność? Uczniowie nie mają takiego wyboru i od poniedziałku do piątku muszą przez kilka godzin zmuszać swój umysł do uwagi i kreatywności. Łatwiej będzie tym, którzy przestrzegają zbilansowanej diety oraz zachowują równowagę pomiędzy czasem przeznaczonym na naukę oraz ruch, zabawę i odpoczynek.

W pochmurne i chłodne dni przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dietę, która pozytywnie wpłynie na pracę mózgu oraz usprawni pamięć i koncentrację ucznia. Nie może w niej zabraknąć produktów z wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (ryby, oliwa z oliwek czy orzechy włoskie), lecytyny (jajka), witaminy B oraz niacyny (mięso, dobrej jakości wędliny oraz produkty zbożowe). Należy również pamiętać, by dziecko spożywało 5 niezbyt obfitych posiłków o regularnych porach oraz piło odpowiednią ilość wody. W trosce o codzienne zbilansowane menu ucznia może wspomóc rodziców szkoła zapewniająca wyżywienie – najlepiej taka, w której codzienne menu uzgadniane jest z dietetykiem, jak chociażby Warsaw Bilingual School. Ciepłe posiłki o regularnych porach zapewniają dzieciom energię do nauki i tłumią ochotę na słodycze oraz niezdrowe przekąski.

Bardzo ważny jest ruch, który usprawnia krążenie krwi oraz związane z tym docieranie tlenu m.in. do całego organizmu. Ruch pomaga rozładować stres, który jest jednym z czynników utrudniających naukę. – Konieczne jest również regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym dzieci uczą się lub odrabiają lekcje. Dzięki temu odzyskują energię, przestają być senne. Koncentracji sprzyja zaś uporządkowana przestrzeń – porządek w książkach i zabawkach oraz odpowiednia ilość miejsca na biurku, aby dziecko mogło swobodnie rozłożyć swoje pomoce naukowe. Coraz częściej wykorzystujemy też nowe technologie w procesie edukacji. Jednak oprócz wielkich zalet w poznawaniu świata, stanowią one pokusę, aby oderwać się od nauki – dlatego kiedy nie są niezbędne do odrabiania lekcji, lepiej wyłączmy telefon bądź komputer – podpowiada Agata Żurowska, założycielka Warsaw Bilingual School z ponad 25-letnim doświadczeniem pedagogicznym.

Znaczenie ma również wybór odpowiedniego momentu na naukę. Najgorsze będą chwile zaraz po powrocie ze szkoły, po obiedzie oraz tuż przed pójściem spać. Czas na odprężenie i rozrywkę jest równie ważny, jak ten poświęcony edukacji. Należy wprowadzić równowagę pomiędzy nauką i zabawą oraz zadbać o odpoczynek, w tym o odpowiednią ilość snu. Sprawdźmy, czy nasze dziecko, jeśli zostaje po lekcjach w świetlicy, to ma możliwość odrobienia tam lekcji. Dzięki temu po powrocie do domu, będzie mogło spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi, na zabawie lub odpoczynku – dodaje Agata Żurowska.