Wystawa „Świat w 3D” w Katowicach

Artykuły od agencji: 
Artykuły o firmie: 
Kategorie: 
Wystawa „Świat w 3D” w Katowicach

W ostatni weekend wakacji, w sobotę, 27 sierpnia 2011 r. w Centrum Handlowym 3Stawy w Katowicach zostanie otwarta wyjątkowa wystawa trójwymiarowych zdjęć National Geographic. Dodatkową atrakcją dla dzieci i młodzieży będą warsztaty organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Rozpoczęcie roku szkolnego w Centrum Handlowym 3Stawy w Katowicach zapowiada się bardzo podróżniczo. Od 27 sierpnia do 11 września 2011 r. będzie tu prezentowana wystawa Świat w 3D przygotowana przez National Geographic Polska. Wystawa składa się z 30 trójwymiarowych fotografii, które powstawały w ciągu ostatnich dwóch lat i zostały wybrane z blisko 20 tysięcy klatek. Zdjęcia przedstawiają życie człowieka oraz jego otoczenie na czterech kontynentach: w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Środkowej. Dodatkowo, 3 września 2011 r., na terenie wystawy odbędzie się spotkanie z Olgą Morawską, pisarką, autorką książki „Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu”.

O wystawie opowiada Wojciech Franus, pomysłodawca wystawy, autor zdjęć, fotograf, szef działu graficznego miesięcznika National Geographic Polska:

1. Skąd wziął się pomysł na wystawę zdjęć trójwymiarowych?

Zaczęło się od filmowców, którzy pierwsi wykorzystali możliwości techniki do swoich produkcji. Fotografia jest matką filmu, więc skoro można pokazywać filmy w 3D, to dlaczego fotografia miałaby być pozbawiona tej możliwości.

2. Sama idea obrazu trójwymiarowego nie jest jednak nowością?

Próby wprowadzenia 3D do codziennego obiegu medialnego odbywały się mniej więcej co 10 lat. Niestety, aby móc w pełni docenić walory 3D, potrzebne są wysokiej jakości zdjęcia oraz najwyższej klasy druk i odpowiednie warunki prezentacji. Inaczej 3D nadal byłoby zamknięte w fotoplastikonie. A tak, dzięki nowoczesnej technologii i odpowiednim obiektom wystawienniczym, możemy pokazać zdjęcia w dziewięciu miastach.

3. Jak wyglądały prace nad wystawą?

Była to najbardziej pracochłonna wystawa, którą miałem okazję tworzyć. Prace nad nią trwały blisko 2 lata. Objęły wykonanie zdjęć przy pomocy specjalnie do tego skonstruowanego stelażu, na którym umieściłem dwa aparaty. Dzięki temu aparaty zostały zsynchronizowane tak, aby rejestrować obraz odpowiednio dla lewego i prawego oka. Prace dopełniło przygotowanie materiału w technice 3D i wybór ostatecznej trzydziestki, którą pokażemy na wystawie.

Wystawa Świat w 3D to projekt skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla każdej z tych grup wiekowych trójwymiarowe obrazy stanowią atrakcję samą w sobie. „Obejrzenie wystawy to doskonały pomysł na kreatywne rozpoczęcie roku szkolnego. Mamy nadzieję,że wzbudzi ona ciekawość świata wśród dzieci i młodzieży, zachęci ich do pogłębiania wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, a w kolejnym etapie również do odkrywania świata na własny rachunek” – mówi Agnieszka Nizo, Dyrektor Centrum Handlowego 3Stawy. Wystawie towarzyszyć będą także warsztaty organizowane w ramach specjalnej „Strefy Dziecka” przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. „Do udziału w warsztatach zapraszamy przede wszystkim grupy zorganizowane z katowickich przedszkoli i szkół podstawowych oraz gimnazjów, jak również rodziców z dziećmi”– dodaje Agnieszka Nizo. Zajęcia zostały przygotowane tak, aby rozbudzić w najmłodszych ciekawość świata. Składają się one z zabaw i gier edukacyjnych dostosowanych do różnego wieku uczestników i będą prowadzone przez profesjonalnych animatorów. Zapisy na Warsztaty odbywają się telefonicznie pod numerem 665 598 699 oraz/lub mailowo: edukacja@qraproduction.pl.Akcja ma charakter edukacyjny i jest bezpłatna.

Zdjęcia na wystawie Świat w 3D są prezentowane w postaci plansz anaglifowych o wymiarach 130 na 100 cm. Do wykonania zdjęć użyte zostały dwa aparaty EOS 5D Mark II firmy Canon, zaś druk wykonany został na drukarce Epson Stylus Pro 9900.

Wystawa Świat w 3D była już prezentowana w Jankach pod Warszawą, Bydgoszczy, Krakowie, Zabrzu, Wrocławiu. Po Katowicach będzie można ją obejrzeć także w Łodzi, Gdańsku i Sosnowcu.

Więcej informacji na temat wystawy oraz zajęć dla dzieci i młodzieży, jak również przykładowe zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej akcji: www.wystawa3d.national-geographic.pl. Zapraszamy również na stronę CH 3Stawy: www.3stawy.pl.

Partnerami wystawy są firmy: Canon, Epson, LG – Partner technologiczny, Trefl, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Sky Club. Organizatorem wydarzenia jest agencja Qra Production.